Zmiany w planowaniu przestrzennym 2025 – czego powinni się spodziewać inwestorzy?
Planujesz inwestycję? To dobry moment! Nowe przepisy wprowadzają obowiązkowe plany ogólne dla gmin, co wpłynie na decyzje WZ i pozwolenia. Sprawdź, jakie zmiany czekają inwestorów i jak się przygotować.

Nowe plany ogólne – zmiany w planowaniu przestrzennym
We wrześniu 2023 roku weszła w życie ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nałożyła na gminy obowiązek sporządzenia planów ogólnych. To dokumenty, które mają zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i staną się podstawą dla dalszych decyzji planistycznych.
Czego możemy się spodziewać?
-
Obowiązkowy plan ogólny dla każdej gminy – muszą opracować plany obejmujące cały ich obszar.
-
Cyfryzacja dokumentów planistycznych – wszystkie plany będą sporządzane wyłącznie w formie cyfrowej.
-
Nowe zasady wydawania warunków zabudowy – warunki zabudowy (tzw. WZ-tki) będą wydawane tylko na podstawie planu ogólnego.
-
Zmiana statusu MPZP – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) pozostaną w mocy, ale ich zgodność będzie oceniana względem nowego planu ogólnego.
Zmiany w planowaniu przestrzennym 2025, czyli co to oznacza dla inwestorów?
O czym trzeba wiedzieć? Jeśli na działce nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie warunków zabudowy jest obecnie możliwe na podstawie studium. Jednak od 2026 roku studium przestanie obowiązywać, a jedynym dokumentem planistycznym stanie się plan ogólny.
Problem: brak planu ogólnego = brak decyzji o warunkach zabudowy
Jeżeli gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego do 2026 roku, nie będzie można wydawać nowych warunków zabudowy. To oznacza, że realizacja inwestycji na wielu działkach stanie się niemożliwa do czasu uchwalenia planu.
Czy gminy zdążą?
Proces opracowywania planu ogólnego jest kosztowny i czasochłonny. Do końca stycznia 2025 roku około 75% gmin zgłosiło swoje dane przestrzenne, co sugeruje, że są w trakcie prac nad planami. Jednak czy wszystkie zdążą do 2026 roku? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
Rząd przedłuża termin – ale tylko o pół roku
Rządzący zdają sobie sprawę z ryzyka, dlatego w grę wchodzi wydłużenie terminu obowiązywania dotychczasowych studiów do 30 czerwca 2026 r. To daje gminom dodatkowy czas, ale nie rozwiązuje problemu w pełni.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego 2025 – co warto zrobić?
Jeśli planujesz inwestycję, sprawdź status planistyczny swojej działki – czy jest objęta MPZP, czy będziesz potrzebować decyzji o warunkach zabudowy.
-
Jeżeli działka wymaga WZ, postaraj się uzyskać decyzję jak najszybciej – później może to być nieco utrudnione.
-
Śledź prace nad planami ogólnymi w swojej gminie – to od nich zależy, jakie inwestycje będą możliwe.
Zmiany w planowaniu przestrzennym mają swój cel. To krok w stronę większej przejrzystości i lepszego zarządzania przestrzenią, ale dla inwestorów oznaczają nieco większą niepewność. Dlatego, jeśli masz w planach budowę obiektu komercyjnego, nie odkładaj decyzji na później.
Czy zmiany w planowaniu przestrzennym mają zalety?
Zgodnie z założeniami zmian, inwestorzy i mieszkańcy zyskają większy wpływ na kształtowanie otoczenia dzięki konsultacjom. Właściciele nieruchomości będą mogli lepiej zagospodarować swoją przestrzeń. „Elastyczniejsze” plany miejscowe ułatwią dostosowywanie projektów do potrzeb.
Zmiany w planowaniu przestrzennym nie takie straszne z generalnym wykonawcą!
Przy nadchodzących zmianach w planowaniu przestrzennym warto postawić na sprawdzonych generalnych wykonawców inwestycji budowlanych. To właśnie oni wykonają prace od początku do końca zgodnie z przepisami.
Generalny wykonawca zajmie się wszystkim – formalnościami, projektem i budową. Dzięki temu unikniesz błędów i ograniczysz koszty. Znacznie przyspieszysz realizację inwestycji. Aktualnie, kiedy przepisy się zmieniają i mogą wpłynąć na harmonogram oraz budżet, warto więc zaufać sprawdzonemu generalnemu wykonawcy budowlanemu – nasza firma Rokton zadba o Twoją inwestycję.